משלוח חינם מעל ₪300. חברי מועדון נהנים יותר. להתחברות/הצטרפות

חשיבות תהליך ההזעה ודאודורנט ללא אלומיניום

למה בכלל חשוב להזיע, הרי הרבה יותר כיף להיות יבש? כל התשובות כאן!


כל אדם בריא מפריש זיעה! הפרשת הזיעה אמנם לא תמיד נעימה לנו אך היא חשובה מאוד לתפקוד הגוף. במאמר זה אסקור את חשיבות תהליך ההזעה עפ”י מספר תפיסות  רפואיות, תהליך מרכזי וחשוב בכל רפואה. 

האם ידעת כמה קשה לחיות בלי הזעה. אנשים שמערכת ההזעה שלהם לא מתפקדת ולא יכולים להזיע, לא יכולים לאזן את חום גופם ולכן אסור להם לצאת למקומות חמים. הם צריכים לחשוב על כל צעד ושעל כדי לשמור על חייהם. היום רוב האנשים הבריאים – מונעים מגופם להזיע באופן מודע!

תהליך ההזעה ברפואה המערבית

תהליך ההזעה הוא אחד התהליכים המרכזיים המאפשר לגוף להסתגל לטמפרטורות סביבה שונות ולבצע מאמצים מבלי לעלות את חום הגוף מעבר לנדרש. מאידך במצבי מחלה, הגוף מעלה חום ומונע הפרשת זיעה והתקררות הגוף וכך עולה טמפרטורת הגוף על מנת לשפר את יכולתו להתמודד עם זיהומים. (1-4)

זיעה היא גם תהליך מטבולי המאפשר פינוי מזהמים מגוף האדם ומסייע לאיזון המלחים בגוף. מחקרים רבים בכתבי עת מדעיים חוקרים את הבקרה על ההפרשות בזיעה הן של מלחים הן של מתכות וכן של חומרים נוספים שונים. ישנם עדיין הרבה מנגנונים לא ידועים אבל ללא ספק זהו תהליך קיים וגופינו יודע לנצלו לאיזון הגוף גם מבחינת פינוי מזהמים, פסולת חנקנית(כשתנן)  ו/או מלחים מהגוף.

תכולת הזיעה – זיעה מכילה בעיקר מים ומינרלים כמו גם שתנן ועוד. תכולת הזיעה תלויה באדם הספציפי, בסביבה בה הוא נמצא (באזורים חמים תהיה יותר זיעה ולכן ריכוז המלחים יפחת וכך תישמר ההפרשה הנכונה של המלחים מהגוף). מלבד המלחים מופרשים בזיעה גם מתכות לדוגמא ערכים ממוצעים (מאוד שונה בין אנשים שונים) – כרום – 0.1mg/l, ניקל 0.05mg/l, עופרת 0.05mg/l.   ראה (5,6,7).

מחקר מעניין מעלה קשר אפשרי בין הזעה נמוכה (גנטית) לבין סיכוי גדול יותר לאסטמה לאחר מאמץ (8). במחלת וילסון בה מצטברת נחושת בגוף בגלל אי הפרשתה לצואה, נמצאה גם הפרשה מועטה של זיעה ולכן גם פינוי נחושת דרך הזיעה מועט יחסית לנורמאלי (10).במחלת ציסטיק פיברוזיס אחד הסימנים הראשונים למחלה הוא הזעה לא תקינה – הזעה מרובה ומלוחה (11)

כלומר הזיעה משמשת להפרשות של חומרים שונים מהגוף בהתאם לצרכי הגוף במנגנוני בקרה שעדיין לא ברורים לחלוטין למדע. כאשר להזעה יש חשיבות הן באיזון המלחים והן בהפרשת מתכות מהגוף יחד עם השמירה על טמפרטורת הגוף, תפקידים נוספים של תהליך ההזעה נמצאים עדיין במחקרים שונים.

תהליך ההזעה בהומיאופתיה

הזיעה היא אחד הפרקים בספרות ההומיאופתית. הסימפטומים בנושא הזיעה הם מהסימפטומים הכלליים החשובים ביותר שמשפיעים על האדם כולו לעומת סימפטומים מקומיים. ככזה הוא מאוד מרכזי בבחירת התרופה ההומיאופתית הנכונה (4).

בנוסף את הבנת תהליך הזיעה בהומיאופתיה צריך להבין מההסתכלות על סימפטומים העלולים להופיע בעקבות הדחקת תהליך הזיעה.

כרגיל ההסתכלות ההומיאופתית היא ספציפית לאנשים ספציפיים. כלומר יש “טיפוסים” או אנשים שעבורם הדחקת הזיעה יכולה לגרום למגוון סימפטומים ואפילו קשים מאוד ויש אנשים רבים אחרים שעבורם אין משמעות רבה להדחקת הזיעה.

סימפטומים לאחר הדחקת  זיעה שיכולים להופיע כוללים החמרה במצב הגופני הכללי,   כאבי ראש, אסטמה כתוצאה מדיכוי זיעת רגליים ועוד.

תהליך ההזעה ברפואה הסינית

רופאים סיניים מסורתיים מוצאים כי אלמנט ההזעה תופס חלק משמעותי בתהליך האבחנה, הטיפול וההחלמה של המטופל(9). עידוד הזעה כעיקרון טיפולי הוא אחד משלוש שיטות הטיפול המסורתיות. מאוחר יותר היווה עיקרון הייזוע את אחד משמונה עקרונות הטיפול אשר עדיין מתוארים בספרות המודרנית ונלמדים בבית הספר ללימודי רפואה סינית. כאשר מן ההיבט הסיני המסורתי, המחלה עוזבת את הגוף יחד עם יציאת הזיעה. ההזעה תתאים לטיפול כל עוד הפתוגן נמצא ברמה השטחית ועדיין לא מערב את רמת ה- ying.

תהליכים לניקוי גוף דרך תהליך הזעה

בשנים האחרונות מדובר רבות על תהליך של הוצאת רעלים deotoxifiacion שבו בסאונות יבשות גורמים להזעה מרובה שלטענת כותבים רבים עוזרת בניקוי הגוף מרעלים. התהליך גורם להפרשה משמעותית של מתכות ומזהמים נוספים בזיעה יחסית לתהליך הזעה רגיל.

בספר “מסר האנשים האמיתיים” מתואר תהליך ריפוי אבורג‘יני דרך הזיעה (12).

סיכום לגבי חשיבות ההזעה

ההזעה היא תהליך פיזיולוגי חשוב ומיוחסת לה חשיבות רבה בכל הגישות הרפואיות הקיימות. חשיבותה של ההזעה באה לידי ביטוי בבריאות האדם וכסימנים לבעיות נוספות ולמציאת התרופות הנכונות. לעיתים אף עושים שימוש בהזעה כחלק מתהליך של טיפול וריפוי מחלות. במאמר הבא אדון בתכשירים מונעי-הזעה המקטינים את הפרשת הזיעה ולמעשה מונעים את תהליך ההזעה הטבעי של הגוף. הבנה של חשיבות תהליך ההזעה מאפשרת להבין את הבעייתיות של שימוש בחומרים אלו באופן יומיומי ומדוע מומלץ להשתמש בדאודורנט טבעי השומר על התהליך התקין.
נכתב ע”י: עידו משעל: (BA ביולוגיה, .B.Sc – הנדסה כימית, M.Sc.- הנדסת חומרים (טכניון))

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

_________________________________________________________________________
מקורות:

 1. אנציקלופדית כרטא לבריאות המשפחה, 1999, כרטא, ירושלים.
 2. ערך :זיעה – ויקיפידיה האינציקלופדיה החופשית – www.he.wikipedia.org/wiki/זיעה
 3. Perspiration-   wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Perspiration
 4. Dr S Chidambaranathan, Homeopathy, Sweat & odour, sweat odor homoeopathy
 5. Cohn JR, Emmett EA., The excretion of trace metals in human sweat. Ann Clin Lab Sci. 1978 Jul-Aug;8(4):270-5
 6. Stauber JL, Florence TM., A comparative study of copper, lead, cadmium and zinc in human sweat and blood. Sci Total Environ. 1988 Aug 1;74:235-47
 7. Buono MJ, Ball KD, Kolkhorst FW, Sodium ion concentration vs. sweat rate relationship in humans. J Appl Physiol. 2007 Sep;103(3):990-4. Epub 2007 Jun 28
 8. Park C, Stafford C, Lockette W.Exercise-induced asthma may be associated with diminished sweat secretion rates in humans.Chest. 2008 Sep;134(3):552-8. Epub 2008 Jul 18
 9. Schaefer M. et al. wilson protein expression, copper excertion and sweat production in sweat glands of wilson disesease patients and controls. BMC Gastroenterol, 2008, jul 17;8:29
 10. סיסטיק פיברוזיס – ויקיפדיה
 11. מארלו מורגן, מסר האנשים האמיתיים, הוצאת אופוס

כתיבת תגובה

האי מייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים*

חשוב לנו שתדעו

אנחנו מייצרים ברישיון משרד הבריאות ובאיכות עולמית לפי תקן תנאי יצור נאותים ובפיקוח מכון התקנים

כל המוצרים מיוצרים בישראל בבית המלאכה שלנו בפרדס חנה בעבודת יד מוקפדת עם שמן זית ישראלי

משתמשים רק בחומרי גלם טבעיים ומוכרים שנים רבות כבטוחים לשימוש בכל רחבי העולם, ללא ניסויים בבעלי חיים ובמקסימום בטיחות

לבנדר מייצרת אך ורק קוסמטיקה 100% טבעית נקייה מכימיקלים, משמרים, תוצרי נפט, חומרי ריח סינטטיים. רק טבעי עבורך!

לבנדר מייצרת קוסמטיקה אקולוגית ללא אריזות חיצוניות למוצרים, אריזות מתמחזרות ושפכים טובים לסביבה

שומרים על בעלי החיים- רוב המוצרים שלנו טבעוניים לחלוטין בפיקוח ויגן פרנדלי

סל קניות

הרשמה/התחברות

33%

חבר/ת מועדון? יש להזין סלולרי לקבלת קוד בסמס. עדיין לא ורוצים להצטרף ולהנות מהטבות? הזינו סלולרי ומלאו את הפרטים.

67%

מלאו את הפרטים ותהנו מהטבות וצבירת נקודות בכל רכישה.

אנחנו כבר חברים, אבל חד פעמית נבקש ממך שוב למלא פרטים אלו כדי שההתחברות שלך בהמשך תהיה מהירה יותר. (אל דאגה, כל ההטבות שלך שמורות אצלנו)

במילוי הפרטים אני מאשר/ת קבלת הטבות ועדכון על מבצעים בסמס/מייל.

67%

נא להזין את הקוד שהתקבל בסמס

דילוג לתוכן