קרם הגנה טבעי מהשמש

קרם הגנה טבעי וויטמין D

כולנו נזהרים יותר ויותר מחשיפה לשמש אבל האם לא הגזמנו?

בשנים האחרונות מסתבר שחוסר חשיפה לשמש חמור, לעיתים, הרבה יותר! מתברר כי לרוב האוכלוסייה בארץ יש מחסור בויטמין D אשר נוצר בעור לאחר חשיפה לשמש.

ריכוזים טובים של ויטמין D בגוף נמצאו כמפחיתים בכ- 40% את הסיכוי לחלות בשפעת וגם.. הקטנה של 60% בתחלואה במספר סוגי סרטן נפוצים. (,2,1, 3)

למרות הפירסום הקושר בין החשיפה לשמש וסרטן העור. נמצא כי חשיפה נכונה לשמש מקטינה את הסכנה לסרטן העור.
למעשה סרטן העור נפוץ הרבה יותר בין אנשים העובדים בחדרים סגורים מאשר בין אנשים שעובדים בחוץ וחשופים לשמש.(2, 4)

צריך לדעת כי קרינת הUV מורכבת משני סוגים : UVA ו .UVB שני סוגי הקרינה  גורמים לשיזוף, קרינת הUVB נספגת בשכבה העליונה של העור וגורמת לשיזוף מהיר ויצור ויטמין D לעומת קרינת ה UVA אשר חודרת לעומק וגורמת לפגיעה ארוכת טווח בעור ללא ייצור ויטמין D.  אנשים במשרד נחשפים בעיקר לקרינת UVA ללא קרינת ה- UVB הקיימת בעיקר בשעות הצהריים ואינה חודרת בדרך כלל דרך החלונות.

https://lavender.co.il/wp-content/uploads/2019/05/12-33.jpg

ההשפעה נגד סרטן של ויטמין D כוללת(1)

ויטמין D הוא ויטמין סטרואידי המשפיע על כל תא בגוף והוא אחד הלוחמים הטבעיים החזקים ביותר נגד סרטן. מעלה את קצב ההרס של תאים שעברו מוטציה (תאים שבהמשך עלולים להתפתח לגידול) מקטין את הפיזור וקצב ההתרבות של תאים סרטניים.

מעכב התפתחות של צנרת דם חדשה מתוך צנרת הדם הקיימת (נדרש על מנת שהגידולים יוכלו להתפתח) ריכוזים תקינים של ויטמין D נמצאו באלפי מחקרים כיכולים להקטין עד 60% את הסיכון לחלות בעשרות סוגי סרטן!  בקנדה הוא מומלץ כטיפול  נגד סרטן.

אז מה עושים בנוגע לקרם הגנה טבעי וויטמין D?

“אמבטית שמש”, חשיפה נכונה לשמש חשובה – חשיפה של 10-20 דקות ביום לשמש בצהריים ( שבה יש קרינת UVB בחוץ) כאשר לפחות הראש והידיים חשופים (עדיף כמה שיותר) מאפשרת לגוף לייצר את 10,000 יחידות הויטמין D  הדרושות לו. כמובן אין להיחשף יותר מידי כי אז עלולים להיכוות. חשוב לדאוג לחשיפה נכונה לשמש מידי יום ולא חשיפה מוגברת אחת לשבוע. חשוב לדעת גם שגוון העור משנה את זמן החשיפה הנדרש:  ככל שהעור כהה יותר נדרש זמן רב יותר של חשיפה לשמש על מנת ליצור את כמות הוימין D הנידרשת. עם העלייה בגיל גם כן נידרש יותר זמן חשיפה לשמש על מנת לייצר את אותה כמות ויטמין.

פירוק ויטמין D

יש לקחת בחשבון שויטמין D נשאר בעור כ- 48 שעות לאחר היווצרתו ועד כניסתו לדם. על מנת שויטמין D ייווצר וישאר פעיל העור צריך להיות מכוסה בשומן הטבעי שלו ולכן חשוב להימנע מסבונים אגרסיבים המייבשים את העור וכן מחשיפה רבה למי בריכות עם כלור על מנת למנוע את הרס ויטמין D לפני כניסתו לדם.(5)

ניתן לקחת תוספים של ויטמין D במקום להיחשף לשמש, אך יעילותם פחותה מבחינת הספיגה וההגעה לכל תא בגוף בגל היותם שונים מהויטמין D הטבעי.

1. Increase in melanoma not because sun exposure – Dr. Mercola

2. Inexpensive trick to cure a cold – Dr. Mercola

3. Can vitamin D cure the cold– Dr. Mercola

4. To be or not to be exposed to direct sun – PUBMED

5. Vitamin D – amount of sun exposure required – healing naturally

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *