משלוח חינם מעל ₪300. חברי מועדון נהנים יותר. להתחברות/הצטרפות

מה הם מים אפורים?

מה הם מים אפורים? - לבנדר קוסמטיקה טבעית
הנושא של מים אפורים הולך ותופס תאוצה גדולה בארץ בגלל החורפים היבשים בשנים האחרונות והצריכה הגוברת שהביאו את המדינה למחסור מסוכן במים. מצב זה גרם השנה להטלת “מס” על צריכת מים עודפת והעלה עוד יותר את המודעות לנושא. אנו מכירים את נושא המים האפורים זה שנים, ולמעשה הוא אחת הסיבות העיקריות להתפתחות קוו מוצרי לבנדר (קראו על המקרה המכונן שהביא אותנו להקים את לבנדר).
מערכת טיפול השפכים של לבנדר קוסמטיקה טבעית
(בתמונה: שושנת המים הפורחת על טהרת המים האפורים בלבנדר)

אז מה הם מים אפורים??

מים אפורים הם המים היוצאים לביוב לאחר שימוש ביתי שלא מאסלות – לא כוללים הפרשות אדם בצורה משמעותית. מים שחורים לעומתם הם המים היוצאים לביוב מהאסלות.

מה אפשר לעשות עם מים אפורים?

בגלל מצוקת המים ישנם מספר שימושים עיקריים למים האפורים – הראשון כולל שימוש במים האפורים לצרכי מילוי הניאגרות בבית, מה שיכול לאפשר חיסכון גדול במים. מצד אחד הטיפול במים לא צריך להיות מסובך ובעיקר צריך למנוע ריחות ולמנוע סתימת הניאגרות. מצד שני המערכת צריכה להגיע עם צנרת נפרדת לכל הניאגרות מה שבהחלט לא פשוט ברוב הבתים.
השימוש העיקרי השני הוא להשקייה – ישנם מערכות ברמות שונות העושות משום טיפול כלל ועד טיפולים יותר מסודרים הכוללים פירוק אנארובי ואירובי וסינון מכני של המים. הבעייה העיקרית במערכות אלו היא המלחים במים. כל המערכות הקיימות יודעות לטפל בד”כ יפה במעט חומר אורגני הקיים במים אבל במלחים הבאים בעיקר מהסבונים ובעיקר בחומרי הדחת הכלים והכביסה אין המערכות מטפלות. כך שלעיתים אנשים מתחילים להשקות את גינתם בכל המים כולל מי הכביסה והמדיח תוך שימוש בחומרים רגילים ובהתחלה הכל נראה טוב ויפה ואפילו טוב מבעבר, אבל עם התמשכות השפיכה של המים לגינה מתחילה המלחת קרקע ותמותת צמחים.
השימוש השלישי האפשרי הוא ליצירת אגני מים פתוחים בחצר ללא שפיכה לקרקע אך כאן נידרש גם שימוש בבית בחומרים מתאימים וכן מערכת נכונה אקולוגית לטיפול במים על מנת למנוע נזקי ריחות ויתושים בחצר.
(בתמונה: קצת תמונות מהמערכת שלנו בלבנדר – אגן מים ללא השקיה או שפיכה לקרקע).
מערכת מים אפורים לטיפול בשפכיהייצור בלבנדר קוסמטיקה טבעית

כמה עצות קטנות לגבי מים אפורים?

העצה הכי חשובה לדעתי מופנית למי שבונה/הולך לקראת בניית בית חדש (אם יש חבר שמתכנן/בונה כדאי להעביר לו) ובשלב הזה מומלץ להכין את הבית הנבנה לשימוש במים אפורים. מצב המים בארץ לא ישתפר ללא היכר ותמיד יהיה בחסר. לכן גם אם לא כרגע אז מתי שהוא יש סיכוי גדול שהשקעה לא גדולה בשלב הבנייה תאפשר שימוש במים אלו. הכנות אילו כוללות בעיקר הפרדה עד לקו החוץ של הבית של צנרת הביוב של המים השחורים ושל המים האפורים. במידת האפשר צינורות המילוי לניאגרות יחוברו כך שניתן יהיה לחברם למערכת אספקת מים אפורים. כל יציאות הביוב של המים האפורים מומלץ שייצאו גבוה ככל האפשר מהבית על מנת שהגרביטציה תעשה את שלה.
לא “עיניים גדולות” מידי – לא חייבים ישר לטפל בכל המים האפורים בבית כולל המדיח ומכונת הכביסה (אלא אם משתמשים בחומרים אקולוגיים באמת). גם המים של המקלחות/כיורי מקלחת הם לא מעטים והחיסכון יהיה מספיק גדול לאורך זמן אך הנזקים האפשריים יהיו קטנים בהרבה. לא נעים לראות גינה מצהיבה פתאום.

מוצרי טבעיים מעולים לשימוש במערכת מים אפורים


מיחזור המים תוך חיסכון במים ולפעמים תוך יצירת אזורים ירוקים מרהיבים בגינה הוא הרבה יותר כיף מאשר רק החיסכון הכספי הכרוך בו שלא תמיד מכסה את ההשקעה כאשר עושים מערכת טובה.
רוצים ללמוד על מערכת שפכים למים אפורים – עקרונות והכנת דגם? לפעמים אנו עורכים סדנאות על מים אפורים. דברו איתנו 077-2127172
בברכת חורף גשום
עידו משעל עוד על האנשים מאחורי לבנדר

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

כתיבת תגובה

האי מייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים*

חשוב לנו שתדעו

אנחנו מייצרים ברישיון משרד הבריאות ובאיכות עולמית לפי תקן תנאי יצור נאותים ובפיקוח מכון התקנים

כל המוצרים מיוצרים בישראל בבית המלאכה שלנו בפרדס חנה בעבודת יד מוקפדת עם שמן זית ישראלי

משתמשים רק בחומרי גלם טבעיים ומוכרים שנים רבות כבטוחים לשימוש בכל רחבי העולם, ללא ניסויים בבעלי חיים ובמקסימום בטיחות

לבנדר מייצרת אך ורק קוסמטיקה 100% טבעית נקייה מכימיקלים, משמרים, תוצרי נפט, חומרי ריח סינטטיים. רק טבעי עבורך!

לבנדר מייצרת קוסמטיקה אקולוגית ללא אריזות חיצוניות למוצרים, אריזות מתמחזרות ושפכים טובים לסביבה

שומרים על בעלי החיים- רוב המוצרים שלנו טבעוניים לחלוטין בפיקוח ויגן פרנדלי

סל קניות

הרשמה/התחברות

33%

חבר/ת מועדון? יש להזין סלולרי לקבלת קוד בסמס. עדיין לא ורוצים להצטרף ולהנות מהטבות? הזינו סלולרי ומלאו את הפרטים.

67%

מלאו את הפרטים ותהנו מהטבות וצבירת נקודות בכל רכישה.

אנחנו כבר חברים, אבל חד פעמית נבקש ממך שוב למלא פרטים אלו כדי שההתחברות שלך בהמשך תהיה מהירה יותר. (אל דאגה, כל ההטבות שלך שמורות אצלנו)

במילוי הפרטים אני מאשר/ת קבלת הטבות ועדכון על מבצעים בסמס/מייל.

67%

נא להזין את הקוד שהתקבל בסמס

דילוג לתוכן