פורמאלדהיד ופורמלין בקוסמטיקה - מאמר ומידע באתר לבנדר קוסמטיקה טבעית
חומרים רעילים בקוסמטיקה

פורמאלדהיד – פורמלין בקוסמטיקה

פורמאלדהיד – בשמות נוספים – פורמלין, מתנל.פורמלין הוא חומר משמר החל משימור רקמות למחקר פתולוגי וכלה בשימוש בחומרי ניקיון לחיטוי וחומר משמר בתעשיית הקוסמטיקה. לפורמאלדהיד שימושים רבים נוספם בתעשייה.(1)

רק ב- 2004 הוכרז החומר כמסרטן ודאי לאדם ע”י האירגון העולמי לחקר הסרטן – IARC.

עדיין היום נעשה שימוש במוצרי קוסמטיקה רבים בחומרים משמרים המשחררים פורמלדאיד כגון – קוואטריניום 15 שהוכרז גם הוא כמסרטן (2)

פורמלדאהיד נמצא גם בכמויות משמעותיות באוויר כתוצאה מפליטה מחומרים פלסטיים חדשים, תהליכי שריפה במכוניות ובמפעלי תעשייה ובריכוזים הרבה יותר גבוהים בסביבות עירוניות/תעשיתיות מאשר באזורים כפריים.

השפעות בריאותיות של פורמאלהיד

השפעות בריאותיות של הפורמאלדהיד כוללות גירויים בדרכי הנשימה, בעיות נשימה, מחלות בדרכי הנשימה וכמובן סרטן.

יש גם חשד לעלייה בתחלואה במחלות כרוניות כאסטמה בגלל חשיפה אפילו קצרה לחומר.

ההשפעה של החומר מאוד אישית על כל אחד ולכן ישנם אנשים שכבר בריכוזים נמוכים מאוד באוויר ירגישו השפעות קשות עם קשיי נשימה וכו‘ החל מ- (0.01 חלקים למיליון) ואחרים רק בריכוזים הרבה יותר גבוהים, לכן ספי החשיפה המוגדרים בעייתים.

מומחי עור ממליצים לאנשים הסובלים מאסטמה של העור לא להשתמש במוצרים המכילים פורמאלהיד (3).

כל מוצרי הקוסמטיקה הטבעית שלנו ללא חומרים משמרים וללא פורמאלדהיד

סבון פנים טבעי משמן זית – לניקוי פנים טבעי

לניקוי פנים טבעי, עדין ויסודי בריח מדהים של נרולי, לבנדר וגרניום. הסבון מנקה את העור ביסודיות, מתאים לכל סוגי העור, מאזן ושומר על בריאותו.
50ml

57.00

קרם גוף טבעי פטשולי וניל

קרם גוף בניחוח חושני מרומם גוף ונפש, על בסיס שמן קוקוס ושמן שקדים לטיפוח מושלם של העור. הקרם מזין ושומר על הלחות הטבעית של עורך וכל זה בניחוח פצ’ולי-וניל

59.00169.00

קרם טיפולי לתינוק

קרם לתינוק/ת להרגעת גרויי עור,  קרם עדין המבוסס על חמאת שיאה, קלנדולה ושמנים אתריים. מרגיע פריחות חיתולים או עור מגורה ומזין עור יבש. הקרם נבדק במעבדות באירופה ובארץ לבטיחותו והתאמתו לתינוקות.
אחד מרבי המכר של לבנדר – קרם מעולה שלקוחות רבים מחזיקים אותו בבית כקרם לכל מכה, חבלה, כוויה. פותר לילדים ומבוגרים רבים בעיות של אסטמה של העור ובעיות עור אחרות.
63.00179.00

אפילו כשקוראים את התווית של מוצר הקוסמטיקה זה לא מספיק

בתעשייה חומרי הניקוי והקוסמטיקה, למרות כל הבעייתיות בחומר ישנו שימוש רב בחומר זה גם אם הוא לא כתוב על האריזות – במחקר של EWG על מוצרי תינוקות בארה”ב מתוך 28 מוצרים שניבדקו ולא היה רשום עליהם פורמאלדהיד במרכיבים הוא נמצא כמרכיב בכמות משמעותית ב- 82% מהם.

פעמים רבות היצרנים רושמים מתילן גליקול שהוא פורמלדאהיד בתמיסה מימית במקום לרשום פורמאלדהיד (4). במוצרים רבים שמים חומרים המתפרקים לפורמלין לאורך הזמן כקוואנטריום 15 ורבים אחרים. פורמלין הוא חומר משמר מאוד עוצמתי ומקל מאוד על ייצור של קוסמטיקה והבטחה של אורך חיים של שנים רבות ולכן ההתעקשות של יצרנים של מוצרי קוסמטיקה להשתמש בו.

עושים החלקה יפנית?

אתם והספרים שלכם נחשפים לריכוזים מאוד גבוהים של פורמאלדהיד גם אם על המוצרים לא כתוב שהם מכילים פורמאלדהיד (4). כל המוצרים להחלקה יפנית מכילים פורמאלדהיד בריכוזים כאלה ואחרים או חומרים המתפרקים במהלך הטיפול לפורמלין וכך חושפים אתכן ובעיקר את הספרים שכל יום עושים את ההחלקה היפנית לריכוזים גבוהים מאוד של פורמלין ועלולים לפגוע בבריאותכם ובבריאותם.

  1. מידע של המוסד לבטיחות ולגיהות לעובדים עם החומר – https://www.tamas.gov.il/NR/rdonlyres/8F1CC460-B228-42E9-B5E5-C522EC1C9229/0/info.pdf
  2. קוואטריניום 15 במוצרים לתינוקות – https://www.nrg.co.il/online/17/ART2/301/447.html
  3. פורמאלדהיד בהחלקות שיער – המוסד לבטיחות וגיהות (2011) – https://osh.org.il/UploadFiles/nl_1108_pardo_hachlaka.htm
  4. המלצת משרד הבריאות באשר להחלקה יפנית – https://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=6215

הכותב – עידו משעל – מהנדס כימיה, מהנדס חומרים, ביולוג, הומיאופת קלאסי – הטכנולוג של לבנדר קוסמטיקה טבעית.

שאלות? מתבלטים על המוצר קוסמטיקה הנכון והבריא עבורכם ועבור הילדים? אנו בלבנדר קוסמטיקה טבעית נשמח לענות על כל שאלה – בצ’ט או באתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *