Club Member? הטבות ממתינות לך. להרשמה/התחברות

עגלת קניות

סגור

בלוג קוסמטיקה ורוקחות טבעית

פרבנים כחומרים משמרים בדאודורנטים ובקוסמטיקה

פרבנים כחומרים משמרים בדאודורנטים ובקוסמטיקה

מהם פרבנים? למה הם משמשים? מהן הסכנות העולות במגוון מחקרים מדעיים ועל השימוש בהם באופן יומיומי במוצרי קוסמטיקה – כל זה במאמר בהמשך. קריאה מהנה!


פרבנים משמשים כחומרים משמרים בדאודורנטים, סבונים, קרמים ושאר מוצרי הטיפוח.
על גב המוצרים, ברשימת המרכיבים, תוכלו למצוא אותם תחת משפחת חומרים זו הכוללת: מתיל, אתיל ופרופיל-פרבן, (methyl, ethyl, propyl paraben).

בשנים האחרונות גוברת המודעות גם במערכת המדעית מהסיכון שבשימוש בחומרים אלו (1) ובעיקר במוצרי טיפוח המיועדים לשימוש יומיומי. בתקופה האחרונה פורסמו עשרות מחקרים על נושא הרעילות והשפעת חומרים אלו וישנם יותר ויותר מאמרים הקושרים חומרים אלו למחלות קשות כסרטן ובעיקר לסרטן השד, מאמר זה מציג סקירה ספרותית קצרה בנושא.

ביולי 2016 קיבל משרד הבריאות את ההנחיות של ה-FDA (ארגון הבריאות האמריקאי) והוציא הנחיה מיידית להפחית משמעותית את כמות החומרים המשמרים במוצרים טואליטיקה בשוק הישראלי!

מהם הפרבנים?

חשוב להתחיל ולומר שהפרבנים כחומרים משמרים נמצאים כמעט בכל מוצר קוסמטי כולל רוב המוצרים המתהדרים בתווית “טבעיים”.  מוצרי קוסמטיקה רגילים מכילים לרוב 80% מים ו-15% שמן. שילוב של שני חומרים אלו הנו קרקע פוריה להיווצרות חיידקים ופטריות ובתוך ימים ספורים הקרם יירקב. תפקידו של החומר המשמר הוא להרוג את החיידקים, עובשים ופטריות ובעצם למנוע התפתחות הריקבון. בנוסף לחומר המשמר מוסיפים בד”כ גם חומרי הסמכה כימיים כדי להעניק לקרם את המרקם המשחתי. כל הקרמים המכילים מים חייבים להכיל גם חומרים משמרים על מנת למנוע ריקבון.
חומרים אלו ממשפחת הפרבנים נספגים במהירות דרך העור לגוף ולגוף יש יכולת לפרקם ולהפריש אותם דרך השתן. (2,3).
חומרים אלו הם חומרים מגרים לעור ונמצאו קשורים במספר רב של מקרים לגרימת רגישויות בעור ולגרימת אלרגיות עוריות וגירויים.  ניתן לזהות את הרגישות במבחן אלרגיה patch test רק בשימוש בריכוזים גבוהים של 5-15% (2).

מוצרי קוסמטיקה טבעית ללא פרבנים וללא חומרים משמרים!

מוצרים לשיער
11 מוצרים

מוצרים לשיער

למוצרים
מוצרים טבעיים לתינוקות
11 מוצרים

מוצרים טבעיים לתינוקות

למוצרים
טיפוח עור הפנים
26 מוצרים

טיפוח עור הפנים

למוצרים
טיפוח לגבר
8 מוצרים

טיפוח לגבר

למוצרים
טיפוח הגוף
46 מוצרים

טיפוח הגוף

למוצרים

סרטן ופרבנים כחומרים משמרים

בשנים האחרונות עולה מאוד השכיחות לסרטן השד בנשים בעולם המערבי. אחת הסיבות המרכזיות לעליית השכיחות יכולה להיות אורח החיים המערבי(5, 4). מחקרים קליניים מצביעים על יחס לא פרופציונלי בין מקרים סרטן השד ברבעון העליון החיצוני של השד (החלק הקרוב לבית השחי) לבין מקרים של סרטן השד המתפתחים באזורים אחרים של השד. המחקרים  מצאו גם אי יציבות של ה- DNA באזורים אלו. ממצאים אלו מחזקים את העדות לקשר בין השימוש המקומי והיומיומי בתכשירים קוסמטיים(בעיקר דאודורנטים) לבין התפתחות סרטן השד (6).
מחקר של McGrath משנת 2003 (4) מצא אצל נשים שחלו בסרטן השד (מדגם של 437 נשים) קשר ברור בין שימוש מוקדם יותר ותכוף יותר בדאודורנטים ומונעי הזעה עם גילוח בית השחי(הפוצע את העור ומקל על חדירת החומרים לגוף) לבין גיל צעיר יותר של גילוי סרטן השד.

פרבנים דומים להורמון אסטרוגן

ישנה הסכמה מדעית שלאסטרוגן ולחומרים הדומים לו בפעילותם יש השפעה רבה על התפתחות סרטן השד (5) לדוגמא בטיפולים באסטרוגן בגיל המעבר (7). פרבנים נמצאו כבעלי פעילות דומה לאסטרוגן (13)  ומבדיקות שנערכו ברקמות סרטניות בשד נמצאה הצטברות של חומרים אלו  (13,12) אחת הדרכים הסבירות לכניסת חומרים אלו לאזור השד הוא מוצרי הקוסמטיקה המכילים פרבנים (5).
ישנם חוקרים הטוענים שמכיוון שריכוזים נמוך יחסית והפעילות של הפרבנים נמוכה יותר מאסטרוגן  אין לקשר אותם לסרטן השד (8). מצד שני מחקרים חדשים (9) מראים שמעבר להיותם דומים לאסטרוגן בפעילותם, הפרבנים מפריעים לפעילות ה- estrogen sulfotransferase ומונעים את פירוק האסטרוגן (Butyl paraben נמצא הפוגע ביותר) וכך גורמים לעליית כמות האסטרוגן הטבעי. בעקבות ממצא זה עלתה הסברה במחקרים אלו שייתכן שהפעולות המיטיבות הזמניות של חלק ממוצרי הקוסמטיקה נובעים פשוט מהעלאת ריכוז האסטרוגן בעור.
מחקר נוסף מצא שמתיל פרבן (methyl paraben) יכול לגרום לפגיעה בעור כולל שינויים סרטניים תוך פעולה משותפת של קרינת שמש ואינזימים שונים בעור.(10)

פרבנים והשפעתם על תינוקות וילדים

כפי שנאמר בפסקה הקודמת, פעילות הפרבנים זהה לפעילות האסטרוגן והמשמעות היא שכאשר החומר נספג בגוף הוא מתנהג כמו ההורמון. אין המלצה חד משמעית שלא לחשוף תינוקות וילדים לפרבנים אך ישנה הנחיה להפחית את הכמות למינימום. נמליץ לכם לבדוק את מוצרי התינוקות בהם אתם משתמשים: סבון תינוקות, שמן אבמט לתינוק, וקרמים להחתלה.

דאודורנט טבעי ללא פרבנים וחומרים משמרים

סיכום על פרבנים כחומרים משמרים בדאודורנטים ובקוסמטיקה

בשנים האחרונות רואים עלייה תלולה מאוד בסרטן השד בארצות המערביות, כמו גם יחס לא פרופורציונלי של סרטן בחלקי השד הצמודים לבית השחי, מה שיכול להצביע על קשר לאורח החיים המערבי. משפחת הפרבנים הם משפחה של כימיקלים המשמשת ברוב מוצרי הקוסמטיקה כולל דאדורונטים ו- antipersipant הנמצאים בשימוש יומיומי ע”י רוב האוכלוסיה בעולם המערבי. פרבנים נמצאו כחודרים לגוף ואף נמצאים בריכוזים גבוהים יחסית ברקמות סרטניות בשד. הפרבנים הם מולקולות הדומות בתיפקודם לאסטרוגנים אך עם פעילות נמוכה יותר, בנוסף נמצא כי הפרבנים פוגעים בפעילות אנזימים בעור ועל ידי כך גורמים לעליית ריכוז האסטרוגן הפנימי באזור העור. אסטרוגן בריכוזים גבוהים נמצא קשור באופן ברור להגדלת הסיכון להיווצרות סרטן השד. לאור ידע קיים זה, השימוש היומיומי בדאודורנטים המכילים פרבנים ולבטח בתוספת של חומרים המונעים הפרשת זיעה וזיהומים,  עלול להתגלות בשנים הבאות כמעלה את הסיכון האפשרי לסרטן השד.

לבנדר קוסמטיקה טבעית – מייצרים קוסמטיקה 100% טבעית ללא פרבנים מ- 2007

נציע לכם גם לבחור במוצרי לבנדר, מוצרים 100% טבעיים שאינם מכילים חומרים משמרים (פרבנים) ועשויים אך ורק משמנים צמחיים ושמנים ארומטיים. החל מדאודורנטים טבעיים, שמפו ומוצרי שיער ללא פרבנים, מוצרים טבעיים לטיפוח פנים ומגוון מוצרים כולם מיוצרים בלבנדר קוסמטיקה טבעית

בלבנדר רוקחות טבעית לא משתמשים במים לא בקרמים ולא בדאודורנטים שלנו. מוצרי הטיפוח שלנו מבוססים על שמנים, חמאות ושמנים אתריים המסייעים גם הם בשימור המוצר. בדיוק כפי ששמן הזית בארון המטבח שלכם מחזיק חודשים רבים כך גם המוצרים שלנו. כל המוצרים שלנו נבדקו ואושרו ע”י משרד הבריאות. לכולם, בתהליך הבדיקות, הוכנסו חיידקים במעבדה כדי לעקוב אחר התנהגותם והם פשוט לא שרדו כי השילוב של החומרים הטבעיים אינו מאפשר את התפתחותם.
כל מוצרי לבנדר טובים 6 חודשים מפתיחה ושנה וחצי מייצור וזו בדיוק הסיבה שאנו מייצרים מוצרים טריים במנות קטנות. לא תמצאו אצלינו מוצר העומד תקופה ארוכה על המדפים.

נכתב ע”י: עידו משעל: (BA ביולוגיה, .B.Sc – הנדסה כימית, M.Sc.- הנדסת חומרים (טכניון))

 

מקורות

 1. El Hussein S, et. al.., Assessment of principal parabens used in cosmetics after their passage through human epidermis-dermis layers (ex-vivo study)., Exp Dermatol. 2008 Aug;17(8):700-1; author reply 702.
 2. Soni MG, et al., Safety assessment of propyl paraben: a review of the published literature, Food Chem Toxicol. 2001 Jun;39(6):513-32
 3. Soni MG, Evaluation of the health aspects of methyl paraben: a review of the published literature, Food Chem Toxicol. 2002 Oct;40(10):1335-73
 4. McGrath KG, An earlier age of breast cancer diagnosis related to more frequent use of antiperspirants/deodorants and underarm shaving., Eur J Cancer Prev. 2003 Dec;12(6):479-85
 5. Darbre PD, Environmental oestrogens, cosmetics and breast cancer, Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2006 Mar;20(1):121-43
 6. Darbre PD, Aluminium, antiperspirants and breast cancer., J Inorg Biochem. 2005 Sep;99(9):1912-9
 7. Kortenkamp A., Breast cancer, oestrogens and environmental pollutants: a re-evaluation from a mixture perspective, Int J Androl. 2006 Feb;29(1):193-8.
 8. Golden R, et. al.  A review of the endocrine activity of parabens and implications for potential risks to human health., Crit Rev Toxicol. 2005 Jun;35(5):435-58
 9. Prusakiewicz JJ, Parabens inhibit human skin estrogen sulfotransferase activity: possible link to paraben estrogenic effects., Toxicology. 2007 Apr 11;232(3):248-56. Epub 2007 Jan 19
 10. Okamoto Y, Combined activation of methyl paraben by light irradiation and esterase metabolism toward oxidative DNA damage., Chem Res Toxicol. 2008 Aug;21(8):1594-9. Epub 2008 Jul 26
 11. Antiperspirant Awareness: It‘s Mostly No Sweatl
 12. Darbre PD, Harvey PW, Paraben esters: review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks., J Appl Toxicol. 2008 Jul;28(5):561-78
 13. Harvey PW, Darbre P., Endocrine disrupters and human health: could oestrogenic chemicals in body care cosmetics adversely affect breast cancer incidence in women?, J Appl Toxicol. 2004 May-Jun;24(3):167-76

כתיבת תגובה

האי מייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים*

חשוב לנו שתדעו

לבנדר קוסמטיקה טבעית מייצרים קוסמטיקה טבעית ברישיון משרד הבריאות ותנאי GMP לקוסמטיקה

אנחנו מייצרים ברישיון
משרד הבריאות
ובאיכות עולמית לפי
תקן תנאי יצור נאותים
ובפיקוח מכון התקנים

לבנדר, מייצרים קוסמטיקה טבעית בעבודת יד מוקפדת בבית המלאכה שלנו בפרדס-חנה תוצרת ישראל

כל המוצרים מיוצרים
בישראל בבית המלאכה
שלנו בפרדס חנה
בעבודת יד מוקפדת
עם שמן זית ישראלי

לבנדר, מייצרים קוסמטיקה טבעית ושומרים על בעלי החיים

משתמשים רק בחומרי
גלם טבעיים ומוכרים
שנים רבות כבטוחים
לשימוש בכל רחבי העולם, ללא ניסויים בבעלי חיים

ובמקסימום בטיחות

לבנדר מייצרים רק קוסמטיקה 100% טבעית

לבנדר מייצרת אך ורק
קוסמטיקה 100% טבעית
נקייה מכימיקלים, משמרים,
תוצרי נפט, חומרי ריח
סינטטיים. רק טבעי עבורך!

לבנדר מייצרת קוסמטיקה אקולוגית ללא אריזות חיצוניות ועם אריזות מחומרים קלים למיחזור

לבנדר מייצרת קוסמטיקה אקולוגית ללא אריזות
חיצוניות למוצרים,
אריזות מתמחזרות ושפכים טובים לסביבה

רבים ממוצרי לבנדר הם קוסמטיקה טבעונית ועומדים בתקן ויגן פרינדלי ישראל

שומרים על בעלי החיים-
רוב המוצרים שלנו
טבעוניים לחלוטין
בפיקוח ויגן פרנדלי

חיוב מאובטח ובטוח בכרטיס אשראי
Scroll To Top דילוג לתוכן Sidebar