טיפול טבעי באקנה – לבנדר קוסמטיקה טבעית
טיפול טבעי באקנה

טיפול טבעי באקנה – לבנדר קוסמטיקה טבעית

https://lavender.co.il/wp-content/uploads/2019/05/11-109.jpg
ישנן כמה דרכים לטיפול באקנה וכיום ידוע כי לצד הטיפול החיצוני כדאי לשקול גם טיפול תזונתי. מהלך של טיפול נכון בפצעים לצד שינוי תזונתי יכולים לשפר משמעותית את מצב העור ולהביא לריפוי מאקנה.

טיפול טבעי קונבנציונלי באקנה

טיפול זה יכול לכלול קרמים עם פר אוקסידים, סטרואידים, אנטיביוטיות, רטינואידים, isotretinoin  (רואקוטן וכו’) שימוש בחומרים אלו מביא בדרך כלל לשיפור במצב האקנה לאחר כ-3 חודשים. לצד השיפור ולפני שבוחרים להשתמש בפתרון זה, מומלץ  ללמוד גם על הבעיות והסיכונים הקיימים ואת תופעות הלוואי של כל אחת מהשיטות.  טיפול לדוגמא ברואקוטן (isotretinoin ) כולל תופעות לוואי כמו פריחה, יובש וסדיקה של הפנים והשפתיים, שינויים ברמות הסוכר בדם, דלקות בעיניים, דם בשתן, דלקות בכבד ובלבלב ומחלות כלייתיות. התרופה גם גורמת למומים בעוברים ולכן יש להיזהר מאוד בשימוש בתרופה בהריון. כמו כן התרופה גם קשורה ככל הנראה לשינויים במצב הרוח, לדיכאון ועד למחשבות אובדניות.

טיפול טבעי באקנה: השפעת התזונה על אקנה

למרות שתמצאו מקומות רבים באינטרנט הטוענים שאין קשר בין אקנה לתזונה, כל אדם עם ניסיון בתחום יודע שיש השפעה ניכרת לתזונה על אקנה וכיום יש יותר ויותר מחקרים המוכיחים קשר זה באופן מובהק!
שתי ההמלצות העיקריות לתזונה נכונה המפחיתה את הופעת האקנה:

 • הפחתה בצריכת פחמימות – פחמימות מזוקקות (סוכר לבן דוגמא טובה) נמצאות כקשורות לאקנה ולכן מומלץ להוריד את המזונות עם הערכים הגליקמיים הגבוהיים ובראשם את כל המוצרים עם סוכר לבן. מאוד מומלץ לקרוא את המרכיבים לדוגמא – אם תסתכלו על רשימות המרכיבים תיראו שגם בחטיפים מלוחים הסוכר הוא בין המרכיבים העיקריים.
 • הפחתה בצריכת חלב – מחקרים מוצאים קשר ברור בין שתייה של מעל 2 כוסות חלב בשבוע לבין עלייה משמעותית באקנה. מומלץ להפחית את כמות המוצרי החלב בתזונה.

אל תצפו לשינויים למחרת – אמנם ישנן פעמים בהן האקנה מופיעה בבירור לאחר יום של צריכת מתוקים, לפעמים שינויים בדיאטה ישפיעו על האקנה בטווח של שבועות וחודשים ולכן חייבים להתאזר סבלנות!

מוצרי לבנדר המתאימים לטיפול טבעי באקנה

לסובלים מאקנה בעיקר בגיל ההתבגרות או בגילאים צעירים אנו ממליצים על שילוב של טיפול בחימר ירוק ושמירה על עור פנים נקי ומאוזן באמצעות סבון הפנים שלנו.

 • החימר הירוק – סופח מהעור עודף שומנים ומקל מאוד על אקנה.
  טיפול בחימר ירוק איכותי מבוצע אחת לשבוע ובמידה ויוצא פיצעון חדש ניתן למרוח נקודתית חימר ירוק על הפיצעון לשיפור מצבו.
  אופן השימוש: יש לערבב את החימר במים חמימים ולמרוח על הפנים למשך לפחות 20 דקות.
 • סבון פנים טיפולי – מבוסס על שמן זית, עשיר במיצוי תה ירוק בעל תכונות אנטי אוקסידנטיות, הוא מכווץ ואנטי דלקתי. הסבון עשיר גם בשמנים ארומטיים לבנדר, פצ’ולי, עץ התה ורוזווד המרגיעים את פני העור ומסייעים לתהליך הריפוי. הוא מנקה את הפנים בעדינות ואינו מייבש או מגרה את העור . לטיפול באקנה אנו ממליצים להשתמש בסבון פנים פעם עד פעמיים ליום.
  אופן השימוש: יש לערבב את הסבון עם מעט מים (מים חמים מידי או קרים לא מומלצים לשימוש מאחר ועלולים להחמיר את האקנה). יש לסבן את הפנים (לא באזור העיניים) ולשטוף.
 • מי פנים – עשירים במיצוי של הממליס, סרפד וקלנדולה – שלושה צמחים ששילובם עושה עבודה נהדרת בטיפול בפצעונים, כיווץ התאים וריפוי הדלקתיות בעור.
  אופן השימוש: לשימוש יומיומי במקרה של פצעונים ואחרי מסיכת חימר ירוק.
הומיאופתיה קלאסית לטיפול טבעי באקנה

הומיאופתיה קלאסית מאפשרת טיפול באדם כולו החל ממצבו הרגשי, הפיזי ועד המצב המנטלי. טיפול זה מומלץ לכל אדם. במצב של אקנה קלה נמליץ קודם כל לנסות לטפל ע”י שמירה יומיומית על עור מאוזן ע”י ניקוי והזנה (ראה לעיל).

במקרים של אקנה בינונית-קשה נמליץ על טיפול בהומיאופתיה קלאסית כאשר הטיפול כולל בדר”כ פגישה של כשעתיים לאיבחון מלא של האדם וכולל תחקיר מקיף מאוד שבסופו המטפל צריך להכיר את המטופל היטב גם ברמה הריגשית וגם בנושאים הפיזיים. אח”כ באמצעות תוכנות מחשב וספרות רבה ההומיאופת בוחר רמדי אחת מתוך כ- 200-300 שיכולות להתאים לבעייה הפיזית (במקרה זה אקנה)ואותה המטופל מקבל. לאחר כחודש עורכים פגישת ביקורת לאיבחון השינויים. לעיתים שינויים יהיו במצב הרוח, באנרגיה שלה המטופל ולאו דווקא באקנה שעלולה אפילו להחמיר לכמה ימים. אם הרמדי מתאימה באופן הדרגתי גם האקנה תשתפר.

נכתב ע”י עידו משעל BA ביולוגיה, .B.Sc – הנדסה כימית, M.Sc.- הנדסת חומרים (טכניון)

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *