פצעי אקנה - טיפול טבעי באקנה
טיפול טבעי באקנה

פצעי אקנה – טיפול טבעי באקנה

https://lavender.co.il/wp-content/uploads/2019/05/11-108.jpg
אקנה נפוצה, או בשמה הרפואי אקנה וולגריס ( acne Vulgaris) הנו מצב של הימצאות ראשים שחורים, ראשים לבנים ופצעונים אחרים. האזורים בגוף על פניהם מתפרשת האקנה הם בעיקר על עור הפנים, החזה, הכתפיים והגב.

במאמר הבא אסביר כיצד נגרמת אקנה (פצעי בגרות) , ומה ההבדל בין סוגי הפצעים: ראשים שחורים, לבנים ופצעים מוגלתיים.

סתימה הגורמת לפצעי אקנה

אקנה נגרמת כאשר חורים קטנים בעור הידועים כזקיקי שיער נסתמים.

בלוטות חלב הן בלוטות זעירות הנמצאות ליד פני שטח העור. הבלוטות צמודות לזקיקי שיער שהם חורים קטנים בעור דרכם השערה גדלה ויוצאת מהעור. תפקידן של בלוטות החלב הוא לשמן את השיער והעור על מנת למנוע את התייבשותם. פעולה זו נעשית ע”י הפרשה של חומר שומני הנקרא סבום.

במצב של אקנה הבלוטות מתחילות לייצר יותר מידי סבום. הסבום העודף מתערבב עם תאים מתים וביחד הם יוצרים סתימה של הזקיק. קומודון או פצעון אקנה בסיסי הוא בעצם זקיק שיער שנסתם עם שומן ותאי עור מתים. הקומודונים יכולים להתפתח לבליטות הנקראות ראשים לבנים או ראשים שחורים.

פצעי אקנה – שחורים, לבנים או מוגלתיים

אם הזקיק שנסתם קרוב לפני השטח הוא יבלוט החוצה וייצור ראש לבן ובמידה והזקיק הסתום פתוח לעור הוא יוצר ראש שחור. בקטריות שבאופן נורמלי חיות ללא השפעה על העור יכולות לזהם ולהדביק את הזקיקים הסתומים ולגרום לחטטים (papules), פצעים מוגלתיים (pustules), גושים (nodules),  ציסטות ובעיות עור נוספות.

https://lavender.co.il/wp-content/uploads/2019/05/12-38.jpg

  • ראשים שחורים (Blackheads) – ראשים שחורים הם קומודונים הפתוחים בפני שטח העור. הם מלאים בעודף שמן ותאי עור מתים. הסיבה לכך שהקומודונים הופכים שחורים היא פשוט מכיוון שהזקיק פתוח והתחמצנות השומן באוויר גורמת לצבע השחור.
  • ראשים לבנים (Whiteheads) – קומודנים הנשארים סגורים בפני שטח העור נקראים ראשים לבנים. ראשים לבנים נוצרים כששומן ותאי עור מונעים מזקיק השיער הסתום להיפתח.
  • נפיחות עגולה, קטנה וקשה על העור (Papules)  – נפיחות זו היא למעשה קומודונים שהפכו דלקתיים, היוצרים בליטות אדומות או וורודות על העור. סוג זה של פיצעון אקנה עלול להיות רגיש למגע. חיטוט או סחיטה עלולים להחמיר את הדלקת ולהוביל לצלקות. מספר רב של נפיחויות אלו מעידים על אקנה בינונית עד חמורה.
  • פצעונים דלקתיים מלאים במוגלה (Pustules) – פיצעונים אלו הם סוג נוסף של אקנה. הם דומים לראשים לבנים עם טבעת אדומה סביב הבליטה. הבליטה מלאה בדר”כ עם מוגלה לבנה או צהובה. הימנעו מחיטוט או מחיצת פיצעונים אלו שעלולה לגרום להתפתחות צלקות או נקודות שחורות על העור.

לרכישת מוצרים טבעיים לטיפול באקנה לחץ כאן

במאמר הבא אסקור מהן הסיבות להופעת פצעי אקנה.

נכתב ע”י עידו משעל BA ביולוגיה, .B.Sc – הנדסה כימית, M.Sc.- הנדסת חומרים (טכניון)

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *