מרעננים את הקיץ! 20% הנחה על סבון שני!
לפרטים

כיצד לקרוא תוויות של מוצרי קוסמטיקה


המודעות ההולכת וגוברת לרשימת המרכיבים במוצרי מזון וקוסמטיקה גורמת לכך שהרבה פעמים, לפני שאנו מעמיסם את המוצר לסל הקניות אנו עומדים ומנסים לפענח את רשימת המרכיבים האין סופית. בד"כ הרשימה היא באנגלית ובמינוחים מעולם הכימיה - מה שמגביר את תחושת הבלבול וחוסר ההבנה. במאמר זה ננסה להסביר מעט על האופן בו יש לקרוא את רשימת המרכיבים במוצרי הקוסמטיקה. 


לכל מוצר קוסמטי בשוק חייבת להיות רשימת מרכיבים על התווית שלו

הרכיבים מופיעים על פי סדר ריכוז יורד במוצר. כך, הרכיב הראשון המופיע ברשימה נמצא במוצר בכמות הגדולה ביותר והאחרון בכמות הקטנה ביותר- עד כדי חלקי אחוז מן המוצר. הרבה מרשימות הרכיבים של מוצרים קוסמטיים הינן באנגלית, וזאת על פי תקני משרד הבריאות המצטרף לאירופה, ארה"ב ואוסטרליה ביצירת אחידות לשמות המרכיבים (מערכת השמות מכונה INCI – International Nomenclature for Cosmetic Ingredients).

לרוב השם הבוטני של צמחי המרפא מלווה בשם העממי של הצמח וניתן לזהותו. במקרה של חומרים מעשי ידי אדם השם הוא השם הכימי של המולקולה.
עם כל המידע הקיים באינטרנט היום קל מאוד בבדיקה קצרה לזהות את המרכיבים במוצר קוסמטי אחד או שניים. לאחר מכן בגלל שהרבה מוצרים בשוק דומים בהרכבם מלבד חומרי ריח וצבע שונים מאוד קל לזהות רבים מהם כבר על המדף. ישנו באינטרנט מידע רב על ההשפעות הידועות של הרבה מן החומרים המרכיבים מוצרי קוסמטיקה טבעיים ושאינם טבעיים. ישנם עשרות אלפי חומרים המוספים למוצרי קוסמטיקה וקוסמטיקה טבעית ולכן לא נוכל לפרט את כולם אבל מספר המלצות ראשוניות:

  1. התחל דווקא בסוף הרשימה של המוצר הקוסמטי - היכן שרשומים החומרים המשמרים ונסה להימנע מהחומרים הבאים: חומרים הנגמרים ב -  "paraben,      DMDM Hydantion, Imidsazolidinyl urea, methylchlorosothiazolinone, triclosan, triethanolamine (TEA), לדוגמא פרבנים משפיעים על המערכת ההורמונאלית.
  2. מים – כאשר מים מופיעים כמרכיב מרכזי בקרמים (להבדיל מסבונים) חייבים להיות חומרים משמרים במוצר זה גם אם הם לא מופיעים בבירור ברשימה. לא כל החומרים המשמרים מחויבים על פי הנוהל של משרד הבריאות להיות מפורטים ובמיוחד אם הם נמצאים מתחת לאחוז מסוים במוצר הקוסמטי.
  3. בתחילת הרשימה של המוצר הקוסמטי יופיעו בד"כ החומרים הגורמים למוצר לעשות את פעולתו. יש לנסות להימנע ממוצרים המכילים בשמם – –eth באמצע (כגון sodium laureth sulfateSLS ודומיו ) או לחילופין בקרמים חומרים המתחילים ב- PEG כדוגמת polyethylene glycol ו- glycol דומים נוספים. חומרים אלו הם חומרים מגרים ועלולים לגרום לבעיות עור שונות.
  4. לבסוף יש לעבור על אמצע הרשימה במוצר הקוסמטי. כאן תוכל/י למצוא מספר מרכיבים שכיחים אבל לא הכרחיים שיכולים להגביר את הסיכון מהתכשיר חפש בתווית – "FRAGRANCE", "FD&C", OR "D&C" . הידועים כאלרגניים.

לאורך זמן יש חשיבות רבה וקשר הדוק בין מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח בהם אנו משתמשים ובין בריאותינו ובריאות סביבתנו. לתוויות יפות והבטחות גדולות גם של חברות קוסמטיקה ידועות יש להתייחס בעין בוחנת כי רק רשימת המרכיבים קובעת באמת באיזה תכשיר אנו עוסקים. אין כמו לימוד והכרות לפחות עם חלק מהחומרים על מנת לעשות מיון ראשוני ובסיסי בין המוצרים שבהם אנו רוצים להשתמש לבין אלו שננסה להמעיט בשימוש בהם.

סימון המוצרים בלבנדר

בכל האריזות שלנו תמצאו את רשימת המרכיבים בעברית וזאת מתוך אמונה במוצרים שאנו מייצרים ומתוך שקיפות מלאה, רשימת המרכיבים של המוצרים שלנו מופיעה בעברית באופן ברור וגלוי. כך כל לקוח יכול לדעת בדיוק מה המוצר מכיל ולדעת במה הוא משתמש ללא צורך בזכוכית מגדלת או במילון כימי.

 
כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.
בבניית הטיפים השתמשנו רבות במאמר של ה- EWG-
http://www.ewg.org/Healthy-Home-Tips-01

בקצרה על: כיצד לקרוא תוויות של מוצרי קוסמטיקה

עומדים נבוכים מול הרשימה האינסופית על מוצרי הקוסמטיקה? מאמר זה יסייע לכם להבין את רשימת המרכיבים, כיצד לקרוא אותה ובעיקר ממה להיזהר! גם כשחזית המוצר אומרת "טבעי" כדאי לכם לבדוק את התווית.
 
כל הזכויות שמורות © לבנדר קוסמטיקה טבעית 2014
בניית אתרים בניית אתרים  |  קידום אתרים  |  אחסון אתרים  |  עיצוב אתר Noa Timor David